Jak zacząć szukać pracy, żeby dobrze skończyć?

wrz 02, 13 Jak zacząć szukać pracy, żeby dobrze skończyć?

 

Jedna z naszych klientek zwróciła się do nas, gdyż jak powiedziała:

„już długo nie mogę zdobyć wymarzonej pracy”

Na moje pytanie, jak szukasz pracy, odpowiedziała:

„Codziennie jestem na portalu XYZ, i przeglądam oferty. Szukam – ta fajna- aplikuje, ta fajna – wysyłam, tu ktoś coś podsunie zaryzykuję, o czymś przeczytam czy usłyszę – wyślę.”

Co więcej chodzi po tragach pracy, szkoli się i nawet płaci za to z własnej kieszeni ale czuje, że to nie są najlepsze działania, bo NIE PRZYNOSZĄ REZULTATÓW. Na tej podstawie, doszłyśmy do wniosku, że brakuje jej pierwszego etapu poszukiwania pracy jakim jest audyt kariery.
Jeśli i Ty czujesz obecnie, że nie jesteś tam gdzie powinieneś być w swoich poszukiwaniach pracy czy nawet w swojej karierze to jest duże prawdopodobieństwo, że nie wykonałeś jednego z najważniejszych kroków w karierze albo zrobiłeś to pobieżnie.

CO TO ZNACZY AUDYT KARIERY?

Audyt kariery czyli inaczej określenie naszego CO i GDZIE możemy robić, żeby być spełnionym i rozkwitać.

Rynek pracy jest trochę jak suto zastawiony stół. Możemy spróbować wszystkiego i wszędzie ale w ten sposób zamiast satysfakcji, możemy nabawić się mdłości.
Najpierw musimy się przyjrzeć samemu sobie, swoim preferencjom i kompetencjom, i określić:

 •  co lubisz, co daje Ci radość, sprawia, że rozkwitasz
 • w czym jesteś dobry, na czym się znasz, co potrafisz (umiejętności, wiedza, doświadczenie, osiągnięcia)
 • na co jest zapotrzebowanie na rynku i za co inni chcą zapłacić.
Dopiero po takim rozeznaniu w swoich preferencjach, kompetencjach i na rynku możemy wybrać, co jest tą jedną, jedyną wymarzoną pracą.

DLACZEGO AUDYT KARIERY JEST TAKI WAŻNY?

DLACZEGO ROBIMY GO JAKO PIERWSZY? Zamiast np. tworzenia od razu CV?

Ponieważ od określenia co i gdzie chcemy robić zależy skuteczność – czyli CZY i JAK SZYBKO znajdziemy pracę. Oraz CO i JAK MAMY ZROBIĆ w ramach poszukiwania pracy.
Toteż robimy go przed wszelkimi innymi etapami poszukiwania pracy, w tym przed CV.
Odpowiedzenie sobie na te dwa pytania –CO i GDZIE chcemy robić – jest – jak twierdzą międzynarodowi eksperci kariery tacy jak Richard Bolles czy John Crystall – podstawą zapewnienia sobie nie tylko SPEŁNIENIA W PRACY ale wręcz tzw. PRACY NA ŻYCIE, o której wielu z nas marzy.
Bez tego szukanie pracy jest łudzeniem się. Jeśli nawet znajdziemy pracę bez odpowiedzi na te pytania to w najlepszym wypadku dowiemy się w pierwszy dzień pracy, że to nie była to ta praca a w najgorszym za 10 lat albo później.

JAK ZROBIĆ AUDYT KARIERY?

Sześć prostych rzeczy, które możesz zrobić na początek:

1) Testy kariery

Istnieje ich cała masa i są łatwo dostępne dzięki internetowi. Jako psycholog mogę Ci podpowiedzieć, że powinny spełniać rzetelność, trafność i być odpowiednio zinterpretowane.
Pewnie dlatego wiele osób trafia z tym do coacha kariery z uprawnieniami psychologicznymi.
Jeśli robimy testy na własną rękę to najważniejsze żeby pamiętać żeby nie robić tylko jednego testu i traktować go jako wyrocznię. Wtedy lepiej jest zrobić jak najwięcej testów, żeby się dobrze poznać. Więcej o testach pisałam tutaj.

2) Ćwiczenie – Kim chcesz być za 5 lat?

Napisz wizję idealnego dnia za 5 lat. Więcej na ten temat tutaj.
Jeśli ciężko Ci zacząć lub chcesz wzmocnić efekt możesz swój idealny dzień ująć w formie mapy marzeń jak na poniższym obrazku. Po prostu wyrwij z kolorowych magazynów obrazy i słowa, które łączą się z Twoimi marzeniami i przyklej je na jednej kartce.

3) Książka – „Jakiego koloru jest Twój spadochron” – R. Bolles

Książka ta jest wpisana przez kongres bibliotek amerykańskich na listę 25 książek, które zmieniają życie czytelnika. W całości dotyczy poszukiwania pracy. Żeby lepiej poznać siebie warto sobie z niej zrobić tzw. ćwiczenie kwiatowe na str. 171-294.

4) Plik z wymarzonymi ofertami pracy   

Przeszukaj oferty pracy w sieci i w rożnych publikacjach biznesowych oraz magazynach branżowych. Stwórz plik „wymarzone prace”, które cię̨ interesują. To pokazuje, które prace są̨ teraz gorące na rynku pracy, i które instynktownie wzbudzają̨  w tobie zainteresowanie i entuzjazm.

5) Zrób sobie Audyt Punktu Kariery

Aby zweryfikować audyt prowadzony na własną rękę możesz zrobić sobie u nas bezpłatny test pt. Audyt Punktu Kariery. Dzięki temu dowiesz się na jakim etapie jesteś i co jest jeszcze do zrobienia. W tym zyskasz podpowiedzi jak to zrobić. Przejdź do testu.

6) Weź udział w Coachingu Zdobywania Wymarzonej Pracy

Pierwszym krokiem coachingu zdobywania wymarzonej pracy jaki prowadzimy w CVnaWymiar.pl jest właśnie Audyt Kariery. W ramach tego przeprowadzimy Cię przez cały proces audytu oraz następnie zdobywania pracy na bazie dokonanych odkryć i decyzji. Dowiedz się więcej.

Po audycie i określeniu co i gdzie chcesz robić zawodowo możesz przystąpić do następnego kroku jakim są Super moce pracy marzeń. O tym napiszemy innym razem.
Tymczasem powodzenia z wyborem Twojego idealnego kierunku kariery!

Iza Wojtaszek
CVnaWymiar.pl i WymiaryKarier.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2008-2013 CVnaWymiar.pl
Kopiowanie fragmentów lub całości bez zgody autora zabronione.

Weź e-booka z dokładnym opisem tego kroku i ćwiczeniami (za darmoszkę!) – KLIKNIJ TUTAJ

Poprzedni wpis: Jak wypoczywać, by nie zwariować po powrocie za biurko?

Następny wpis: Pokochaj poniedziałki – 4 sprawdzone techniki

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Blip
 • Twitter
 • Gadu-Gadu Live
 • Śledzik

0 Comments

Trackbacks/Pingbacks

 1. Testy kariery do zrobienia w domu | Wymiary Karier | Przedsiębiorczość dla pracujących na etat - [...] Jak zacząć szukać pracy, żeby dobrze sko... [...]
 2. Doznaj Spełnienia w Nowym Roku Pracy! | Wymiary Karier | Przedsiębiorczość dla pracujących na etat - [...] Jak zacząć szukać pracy, żeby dobrze sko... [...]
 3. Jak stawiać postanowienia noworoczne, żeby je zrealizować? | Wymiary Karier | Przedsiębiorczość dla pracujących na etat - [...] początek dla pobudzenia myślenia można zacząć od opisania idealnego dnia, wyklejenia mapy marzeń czy zrobienia listy życiowych postanowień noworocznych. Najlepiej …
 4. Pokochaj poniedziałki – 4 sprawdzone techniki | Wymiary Karier | Przedsiębiorczość dla pracujących na etat - [...] Poprzedni wpis: Jak zacząć szukać pracy, żeby dobrze skończyć? [...]

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>